Možnosti štúdia

Jedna z najvážnejších otázok, ktoré si kladieš, je určite tá o dokončení štúdia. Bude sa to dať zvládnuť popri bábätku? Alebo by možnosť nechať si dieťa automaticky znamenala ostať bez diplomu a bez vyhliadky na splnenie snov o kariére?

Pravdou je, že študovať školu popri starostlivosti o dieťa je náročnejšie. Na druhej strane existuje veľké množstvo dievčat, ktoré takýmto spôsobom študovali a školu zvládli, tak prečo by si Ty mala byť v niečom horšia?

Tvoje štúdium bude pravdaže iné ako štúdium Tvojich spolužiačok, ale určite si povieš, že to stálo za to, keď Ti raz na promócie donesie kyticu a vyobjíma Ťa malý usmiaty drobec.

Ohľadne samotného štúdia existuje viacero možností – buď štúdium na rok či dva prerušiť (pre zdravý vývin bábätka je lepšie, keď je aspoň počas prvého roka intenzívne s mamou, takže viac odporúčame túto možnosť), alebo si zvoliť formu individuálneho študijného plánu a plynule v škole pokračovať.

Každá fakulta vysokej školy má možnosť prerušenia štúdia (väčšinou na obdobie max 3 roky). Možnosť individuálneho plánu nemajú všetky fakulty, všetky majú ale spoločné, že sa tehotnej žene snažia vyjsť v ústrety v maximálnej možnej miere. Rôzne fakulty majú osobitné možnosti individuálneho študijného plánu. Tu nájdeš aspoň niektoré z nich. Je to však iba stručný prehľad, keďže sa jedná o veľmi individuálnu záležitosť. Preto je najlepšie, ak sa podrobne informuješ na študijnom (prerušenie štúdia/individuálny plán,…) a sociálnom (podmienky štipendia, tlačivá, …) oddelení Tvojej fakulty.

ŠTIPENDIÁ

Vo všeobecnosti  fakulty vedia poskytnúť len tie formy štipendií, ktoré umožňuje zákon, a na ktoré má finančné prostriedky (napr. sociálne štipendium, prospechové štipendium,…). Pri žiadosti o poskytnutie sociálneho štipendia je potrebné doložiť zákonom stanovené dokumenty, ktoré sú potrebné na výpočet sumy.