Ako vyzerá moje dieťa

Vnútromaternicový vývin človeka trvá približne 280 dní, čo je 40 týždňov, 10 lunárnych mesiacov alebo 9 kalendárnych mesiacov.

1. mesiac tehotenstva

1. týždeň tehotenstva

Prvý týždeň posledného cyklu sa v lekárskej terminológii ráta zároveň za prvý týždeň tehotenstva napriek tomu, že v tomto čase ešte pravdepodobne nedošlo k počatiu.

2. týždeň tehotenstva

Počas tohto týždňa dochádza k ovulácii a k počatiu – vajíčko splynie vo vajíčkovode so spermiou.
oplodnenie

3. týždeň tehotenstva

Krátko po splynutí sa novovzniknutá bunka začína deliť. Na tretí deň po oplodnení už zárodok vstupuje do maternice, kde sa neskôr zahniezdi. Koncom týždňa sa bunky diferencujú a formujú sa rôzne časti tela. Začína sa tiež produkovať tehotenský hormón hCG, ktorý u žien spôsobuje tehotenské príznaky.uhniezdenie

4. týždeň tehotenstva

V tomto čase začíname hovoriť o embryu. Má približne 0,2 mm, čo je asi veľkosť makového zrniečka. Je tvorené troma vrstvami; z každej sa neskôr vytvorí iná časť tela.
4

2. mesiac tehotenstva

5. týždeň tehotenstva

Celý zárodok meria asi 1 centimeter, samotné dieťatko meria asi 2 mm. Formujú sa ruky, nohy a uši. Začína sa tvoriť obehový systém; bije jednoduché srdiečko.
5

6. týždeň tehotenstva

Dieťa je veľké ako šošovica, teda 2 – 4 mm. Kostra je sformovaná, rozvíja sa mozog a ďalšie vnútorné orgány. Nos, ústa a uši sa začínajú tvarovať. Začínajú sa vyvíjať reflexy.
6

7. týždeň tehotenstva

Dieťatko má 7,5 – 8 mm, môžeme ho prirovnať k čučoriedke. Prístrojmi dokážeme zaregistrovať jeho mozgovú činnosť. Rozvíjajú sa jeho ruky a nohy.
7

8. týždeň tehotenstva

Dieťatko má veľkosť fazule (2 cm). Začína sa hýbať; jeho pohyby však ešte necítiť. Články prstov sú už vytvorené, v ústach je jazyk, možno tiež zreteľne rozoznať plecia, lakte, boky, kolená. Dokážeme rozoznať rysy jeho tváre. Všetky vnútorné orgány už vznikli; majú však len jednoduchú podobu.
8

3. mesiac tehotenstva

9. týždeň tehotenstva

Dieťa má 2 – 3 cm (asi ako bobuľa hrozna). Váži približne 2 – 3 gramy. Jeho embryonálny chvost postupne mizne, prsty a oči sú takmer vyvinuté. Skáče a robí kotrmelce. Dieťatko by už dokázalo uchopiť predmet do ruky.
9

10. týždeň tehotenstva

Od tohto týždňa začíname hovoriť o plode. Dieťa meria 3 – 5 cm a váži 4,5 g. Začínajú sa formovať jemné detaily, ako napríklad nechty. Dieťa žmurká; prehĺta, pohybuje jazykom, dokáže sa mračiť. Vyvíja sa mu zmysel pre rovnováhu.
10

11. týždeň tehotenstva

Dieťatko je takmer úplne sformované; meria asi 5,5 cm (asi ako figa) a váži 10 gramov. Dokáže kopať, naťahovať sa, cmúľať si prst a prehĺtať. Vďaka rozvíjajúcej bránici dokonca štikúta.
11

12. týždeň tehotenstva

Dieťatko dosahuje veľkosť limetky (6 – 8 cm); váži asi 14 – 20 gramov. Všetky vnútorné orgány sú vyvinuté a mozog je plne vyformovaný. Reflexy sú prítomné. Dieťa dokáže skrčiť nohy, ohýbať chodidlá, narovnávať prsty, zvraštiť obrvy. Vďaka metabolickému systému cíti emocionálne stavy matky a reaguje na ne.
12

4. mesiac tehotenstva

13. týždeň tehotenstva

Dieťa meria 7 – 8 cm (veľkosť hráškového struku); váži 24 gramov. Jeho malé prstíky už majú vlastné odtlačky, rozvíjajú sa hlasivky a tvorí sa základ zubov. Začína fungovať pečeň.
13

14. týždeň tehotenstva

Dieťa má približne 10 – 12 cm, čo je asi veľkosť citróna. Váži okolo 40 gramov. Obličky začínajú pracovať. Pokračuje vývin štítnej žľazy a pohlavných orgánov.
14

15. týždeň tehotenstva

Dieťatko má veľkosť jablka; meria asi 12 cm. Jeho váha sa pohybuje okolo 70 – 80 g. Oči dieťaťa sú zatvorené, no už dokáže vnímať svetlo. Nohy sú dlhšie ako ruky, krk sa vzpriamuje a dieťa už nie je v polohe písmena C.
15

16. týždeň tehotenstva

Dieťa meria asi 10 – 16 cm; jeho hmotnosť je okolo 100 – 120 g. Mohli by sme ho prirovnať avokádu. Hlavička dieťaťa je viac v vzpriamenej polohe, ušká sú takmer v cieľovej polohe. Nohy sa krásne vyvíjajú, dieťa sa intenzívne pohybuje. Druho- a viacrodičky už dokážu cítiť jeho pohyby. Rastie obočie a mihalnice; vytvorili sa kĺby; začínajú sa vyvíjať kosti. Pohlavie dieťatka je už možné jasne rozoznať.
16

5. mesiac tehotenstva

17. týždeň tehotenstva

Dieťa má asi 18 cm a meria okolo 185 gramov. Jeho kostra sa spevňuje z chrupavky na kosti. Tvár má čoraz výraznejšie črty. Dieťatko dokáže krčiť noštek, špúliť ústa a usmievať sa.
17

18. týždeň tehotenstva

Dieťatko meria asi 21 centimetrov. Váži okolo 230 gramov. Rado si preťahuje ruky a nohy, jeho pohyby sú citeľné. Dokáže počuť tlkot maminho srdca; rozvíjajú sa jeho pľúcne mechúriky.
18

19. týždeň tehotenstva

Dieťa meria okolo 23 cm, jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 285 gramov. Jeho zmysly (čuch, zrak, hmat, sluch a chuť) sa rozvíjajú. Dieťatko dokáže počúvať mamin hlas.
19

20. týždeň tehotenstva

Dieťatko dosahuje veľkosť banánu, čo je asi 25,5 centimetrov. Váži okolo 340 g. Rastú mu prvé vlásky a začínajú sa vyvíjať zuby. Dieťa reaguje na zvuky mimo maternice.
20

6. mesiac tehotenstva

21. týždeň tehotenstva

Dieťatko výrazne rastie; má už okolo 26,5 cm a 360 – 380 g. Zväčšuje sa mu svalová hmota, zatiaľ však ešte podkožný tuk nemá. Zlepšuje sa jeho koordinácia pohybov. Dokáže sa odraziť od steny maternice.
21

22. týždeň tehotenstva

Dieťatko dosahuje veľkosť špagetovej tekvice, čo je okolo 27 – 28 cm. Váži približne 380 – 400 g. Jeho mozog rýchlo rastie. Dieťa menej spí a viac sa hýbe. Vytvárajú sa jeho potné žľazy a očné dúhovky sa sfarbujú. Môžeme povedať, že už vyzerá ako miniatúrny novorodenec.
22

23. týždeň tehotenstva

Dieťa meria 30 centimetrov a váži okolo 450 g. Jeho sluch je čoraz rozvinutejší; zvuky mimo maternice, ktoré teraz dieťatko počúva, dokáže neskôr po narodení rozpoznať. Hmat sa tiež rýchlo vyvíja. Dieťa si hladká tvár a hrá sa s pupočnou šnúrou.
23

24. týždeň tehotenstva

Dieťa má veľkosť kukurice, čo je asi 30 centimetrov. Váži približne 500 gramov. Je ešte chudé, lebo v jeho tele sa zatiaľ nevytvára tuk. Striedajú sa uňho obdobia aktivity a obdobia pokoja (spánku). Dieťatko je plne vyvinuté, vyvíja sa už len mozog a pľúca.
24

7. mesiac tehotenstva

25. týždeň tehotenstva

Dieťatko meria asi 35 centimetrov a váži okolo 600 – 750 gramov. Pod jeho vrásčitou kožou sa začína vytvárať podkožný tuk. Začínajú mu rásť vlasy.
25

26. týždeň tehotenstva

Bábätko má 35 centimetrov a okolo 750 g. Konečne dokáže otvoriť oči.
26

27. týždeň tehotenstva

Dieťa meria okolo 36 centimetrov. Jeho hmotnosť už dosahuje 800 gramov. Dieťatko začína mať svoj spánkový a bdelý režim; mozog je veľmi aktívny. Pľúca ešte nie sú plne vyvinuté ale aj po predčasnom pôrode by s lekárskou pomocou dokázali fungovať.
27

28. týždeň tehotenstva

Dieťa meria asi 37 centimetrov (asi ako hlava karfiolu), váži okolo 1000 gramov. Dieťa rozlišuje chute a reaguje podobne ako donosené dieťa. Dokáže žmurkať, vyvíja sa obočie a mihalnice. Dieťa reaguje na hluk a vníma svetlo zvonka.
28

8. mesiac tehotenstva

29. týždeň tehotenstva

Bábätko meria už okolo 38 centimetrov; váži asi 1000 gramov. Svaly a pľúca sa pripravujú na život mimo maternice. Mama dokáže jasne rozoznať, kde má hlavičku, kde zadoček a nožičky.
29

30. týždeň tehotenstva

Dieťa má asi 39 centimetrov a 1300 gramov. V tomto týždni sa už môže otočiť hlavičkou dole. Maternica mu začína byť malá, nožičky a ruky má prekrížené. Vývoj nechtov na nohách je ukončený.
30

31. týždeň tehotenstva

Dieťatko meria 40 centimetrov. Jeho hmotnosť stúpa na 1400 gramov. Tuk obaľuje jeho rúčky a nohy. Pľúca a mozog sa stále rozvíjajú. Jeho kosti sa spevňujú. Ukladá sa mu vápnik, fosfor a železo.
31

32. týždeň tehotenstva

Bábätko má asi 41 centimetrov a 1700 gramov. Má podobu ako pri pôrode, ešte sa však musí zaobliť; už je väčšinou obrátené dole hlavou. Dieťa začína výrazne naberať na váhe; tento proces bude pokračovať až do narodenia. Pľúca pomaly dokončujú svoj vývin.
32

9. mesiac tehotenstva

33. týždeň tehotenstva

Dieťatko má asi veľkosť ananásu, čo je okolo 41 – 42 centimetrov. Váži asi 1800 gramov. Mozog sa prudko vyvíja, hlavička je pokrytá vláskami. Jeho kopanie môže mama cítiť takmer až na bránici.
33

34. týždeň tehotenstva

Dieťa meria okolo 43 centimetrov, váži asi 2000 gramov. Vďaka podkožnému tuku sa koža vyrovnáva. Vrstva hustého mazu na povrchu chráni jeho kožu zvonka. Plod sa už otáča menej, pretože už nemá dostatok miesta. Pľúca sú už dobre vyvinuté.
34

35. týždeň tehotenstva

Dieťa ďalej priberá, má okolo 2500 gramov. Jeho dĺžka je približne 45 centimetrov. Obličky a pečeň sú plne vyvinuté; hlavička nadobúda konečnú veľkosť.
35

36. týždeň tehotenstva

Dieťa meria asi 48 centimetrov, váži okolo 2700 gramov. Vypĺňa celý priestor maternice; vlasy môžu byť dlhé až 5 cm. Hlavička by už mala klesnúť k lonovej kosti.
36

10. mesiac tehotenstva

37. týždeň tehotenstva

Bábätko má okolo 49 cm; jeho hmotnosť stúpla asi na 3000 g. Dieťa už len rastie a dozrieva mu mozog.
37

38. týždeň tehotenstva

Dieťa dosahuje 50 centimetrov; váži okolo 3300 g. Jeho fyzický vývin je plne dokončený; dieťatko naberá na váhe, aby dokázalo po narodení regulovať teplotu. Hovoríme o donosenom plode.
38

39-40. týždeň tehotenstva

Dieťatko meria 50 až 51 centimetrov, jeho váha sa pohybuje okolo 3000 – 3500 gramov.
39
40

Zdroje:

Fetal development week by week (BabyCenter)

Tehotenstvo po týždňoch (Mama a ja)

Prenatálny vývin (Fórum života)