Vývin človeka
Vnútromaternicový vývin človeka trvá približne 280 dní,
čo je 40 týždňov, 10 lunárnych mesiacov alebo 9 kalendárnych mesiacov.
1. mesiac tehotenstva
1. týždeň tehotenstva
Prvý týždeň posledného cyklu sa v lekárskej terminológii ráta zároveň za prvý týždeň tehotenstva a to napriek tomu, že v tomto čase ešte pravdepodobne nedošlo k počatiu.
2. týždeň tehotenstva
Počas tohto a ďalšieho týždňa najpravdepodobnejšie dochádza k ovulácii a k počatiu, čiže k momentu, keď ženské vajíčko splynie s mužskou spermiou. Dochádza k tomu vo vajíčkovode. Tento
3. týždeň tehotenstva(1.týždeň veku dieťaťa)
Krátko po splynutí sa táto novovzniknutá bunka nazývaná aj zygota(jednobunkové embryo).Predstavuje prvú verziu úplného genetického plánu nového jedinca. čo je 46 chromozómov. Je to kombinácia 23 chromozómov od matky a 23 chromozómov od otca. Tento plán spočíva v tesne zvinutých molekulách zvaných DNA. Tie obsahujú inštrukcie na vývin celého nášho tela.
Približne 24 až 30 hodín po oplodnení, zygota ukončí delenie svojej prvej bunky a rozdelí na dve, ďalej na štyri a tak ďalej.
Na 3. deň po oplodnení má embryo už 12-16 buniek a prechádza ďalšími vývojovými štádiami. Už v takom krátkom čase, ako je 24 až 48 hodín po začiatku oplodnenia, je možné potvrdiť tehotenstvo v krvi matky prítomnosťou hormónu EPF, čo v preklade nazývaného aj „skorý faktor tehotenstva“.
Koncom týždňa má embryo už bunkové základy orgánových sústav a vstupuje do maternice, kde sa neskôr zahniezdi. Tento proces, nazývaný implantácia a začína sa 6. deň po oplodnení a končí približne 10 – 12. deň.
4. týždeň tehotenstva(2.týždeň veku dieťaťa)
Približne na 8. deň od oplodnenia sa začína produkovať tehotenský hormón hCG, čo je aj látka, ktorú zaznamená už väčšina tehotenských testov(na rozdiel od EPF).Práve tento hormón vedie k tomu, aby sa prerušil normálny menštruačný cyklus, čo umožní pokračovanie tehotenstva..
V tomto čase začíname hovoriť o embryu. Má približne 0,2 mm, čo je asi veľkosť makového zrniečka. Je tvorené troma vrstvami(ektoderm, endoderm, a mezoderm).; z každej z nich sa neskôr vytvorí iná orgánová sústava.
2. mesiac tehotenstva
5. týždeň tehotenstva(3.týždeň veku dieťaťa)
Medzi 3. až 4. týždňom sa objavuje obrys telíčka a je možné identifikovať mozog, miechu a srdce, tvorí sa výstelka tráviaceho systému, hrudná a brušná dutina, základy končatín.
Celý zárodok meria asi 1 centimeter, samotné dieťatko meria asi 2 mm. Formujú sa ruky, nohy a uši. Začína sa tvoriť obehový systém. Jednoduché srdiečko už bije a bude byť neprestajne po celý zvyšok života(približne 54 miliónkrát pred narodením a viac než 3,2 miliárd krát počas 80-tich rokov priemerného života).
Do 4 týždňov obklopí embryo číry amnión a vytvorí tekutinou naplnený vak. Túto sterilnú tekutinu nazývame plodová voda 🙂
6. týždeň tehotenstva(4.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa je veľké ako šošovica, teda 2 – 4 mm. Kostra je sformovaná, rozvíja sa mozog. Ten ,medzi 4. až 5. týždňom pokračuje vo svojom rýchlom raste a rozdeľuje sa na svojich 5 typických častí. Objavujú sa mozgové hemisféry a funkcie, ktoré sú nimi riadené. Tvoria myslenie, učenie sa, pamäť, reč, zrak, sluch, vôľou ovládané pohyby, a riešenie problémov.
.
Nos, ústa a uši sa začínajú tvarovať tiež. Začínajú sa vyvíjať reflexy. Srdiečko bije vo frekvencii medzi 105 a 121 krát za minútu.
7. týždeň tehotenstva(5.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko má 7,5 – 8 mm, môžeme ho prirovnať k čučoriedke. Od 5. týždňa začína pečeň produkovať krvné bunky- takto sa začína naša krvotvorba. Môžeme vidieť aká je pečeň na začiatku veľká, zaberá takmer celé bruško. Objavujú sa aj obličky a vedľa nich reprodukčné orgány. Vyvíja sa endokrinný systém. Koža je priesvitná, tvorí ju zatiaľ iba jedna vrstva buniek. To nám v tomto štádiu umožňuje vidieť vnútorné orgány dieťaťa.
8. týždeň tehotenstva(6.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko má veľkosť fazule (2 cm). Začína sa hýbať, hoci jeho pohyby ešte necítiť, dá sa ich registrovať. Začínajú sa od seba oddeľovať prsty.
V ústach je maličký jazyk, možno tiež zreteľne rozoznať plecia, lakte, boky, kolená. Začína sa už aj tvorba kostí, nazývaná osifikácia a to v kľúčnej kosti a v kostiach hornej a dolnej sánky. Dokážeme už rozoznať rysy jeho tváre.
Všetky vnútorné orgány už vznikli, hoci zatiaľ len v jednoduchej podobe.
3. mesiac tehotenstva
9. týždeň tehotenstva(7.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa má 2 – 3 cm (asi ako bobuľa hrozna). Váži približne 2 – 3 gramy, skáče a robí kotrmelce. Je možné vidieť pohyb nôh, ako aj odozvu na podnet trhnutím. Takto skoro, sa už začína aj čkať. 🙂
V tomto období už obličky tvoria moč, ktorý sa vylučuje do amniotickej tekutiny.
U dievčat možno do 7 .týždňov rozpoznať vaječníky.
V mužských embryách začínajú vyvíjajúce sa semenníky vytvárať a vypúšťať testosterón.
Do 7 a 1/2 týždňa možno bez problémov vidieť pigmentovanú očnú sietnicu a viečka začínajú prechádzať obdobím rýchleho rastu. Krásne to vidieť aj nižšie na videu:
10. týždeň tehotenstva(8.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa meria 3 – 5 cm a váži 4,5 g. V 8 týždňoch je mozog vysoko komplexný a predstavuje takmer polovicu celkovej hmotnosti embrya. Dieťa žmurká; prehĺta, pohybuje jazykom, dokáže sa mračiť. A do tohto týždňa sa už objavujú náznaky či ide o malého praváka alebo ľaváka(až 75% vykazuje prevahu pravej ruky)
Z epidermy, čiže vonkajšej pokožky sa stáva viacvrstvová membrána, ktorá už stráca väčšinu svojej priehľadnosti. Pri raste chĺpkov v okolí úst sa objavuje i obočie.
Ôsmy týždeň označuje koniec embryonálneho obdobia.
Počas tohto obdobia embryo narástlo z jedinej bunky na takmer 1 miliardu buniek, ktoré vytvorili viac než 4 000 jednotlivých anatomických štruktúr.
Embryo má teraz k dispozícii viac než 90% štruktúr, ktoré sa nachádzajú aj u dospelého človeka.
11. týždeň tehotenstva(9.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko je takmer úplne sformované; meria asi 5,5 cm (asi ako figa) a váži 10 gramov. Dokáže kopať, naťahovať sa, cmúľať si prst, prehĺtať.
Dokáže uchopiť predmet, hýbať hlavičkou dopredu a dozadu, otvárať a zatvárať sánku, hýbať jazykom, zívať a naťahovať sa.
Nervové zakončenia na tvári, na dlaniach rúk a chodidlách dokážu precítiť aj ľahký dotyk. Ako reakciu na ľahký dotyk na chodidle zohne bedrový kĺb a koleno a môže pokrčiť prsty na nohách.
U plodov ženského pohlavia je možné rozpoznať maternicu a nedozreté rozmnožovacie bunky. Vonkajšie pohlavné orgány sa začínajú rozlišovať na mužské alebo ženské.
Od tohto týždňa sa dieťa v medicínskej terminológii nazýva už fetus, čo znamená „nenarodený potomok“.
12. týždeň tehotenstva(10.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko dosahuje veľkosť limetky (6 – 8 cm); váži asi 14 – 20 gramov. Všetky vnútorné orgány sú vyvinuté a mozog je plne vyformovaný. Reflexy sú prítomné. Dieťa dokáže skrčiť nohy, ohýbať chodidlá, prevaľovať sa, narovnávať prsty, zvraštiť sa, dotýka sa prstami tváre, cmúľa si prstík, bežne zíva a často otvára a zatvára ústa. Na dotyk reaguje žmurknutím, pohybom sánky, pohybom uchopenia, a namierením prstami na nohe.
Cíti emocionálne stavy matky a reaguje na ne.
Jeho jedinečné odtlačky prstov sa objavujú už v teraz-10 týždňov od oplodnenia a budú slúžiť na identifikáciu počas celého života. Začínajú sa tvoriť nechty na rukách a na nohách.
4. mesiac tehotenstva
13. týždeň tehotenstva(11.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa meria 7 – 8 cm (veľkosť hráškového struku); váži 24 gramov. Do 11.týždňov sa úplne vytvorí nos a pery. Ich vzhľad sa avšak bude aj ďalej meniť počas každého ďalšieho štádia života až do staroby. Črevá už začínajú absorbovať glukózu a vodu, ktoré plod prehĺta.
14. týždeň tehotenstva(12.týždeň veku dieťaťa)
Dvanásť týždňov ohraničuje koniec prvej tretiny/trimestra tehotenstva. Dieťa má približne 10 – 12 cm, čo je asi veľkosť citróna. Váži okolo 40 gramov. Vnútro úst pokrývajú zreteľné chuťové bunky(viď video). Po narodení ale chuťové bunky ostanú len na jazyku a na podnebí. Začínajú pracovať obličky. Pokračuje vývin štítnej žľazy a pohlavných orgánov.
15. týždeň tehotenstva(13.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko má veľkosť jablka; meria asi 12 cm. Jeho váha sa pohybuje okolo 70 – 80 g. Oči dieťaťa sú zatvorené, no už dokáže vnímať svetlo. Nohy sú dlhšie ako ruky, krk sa vzpriamuje a dieťa už nie je v polohe písmena C.
16. týždeň tehotenstva(14.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa meria asi 10 – 16 cm; jeho hmotnosť je okolo 100 – 120 g. Mohli by sme ho prirovnať avokádu. Hlavička dieťaťa je viac v vzpriamenej polohe, ušká sú takmer v cieľovej polohe. Nohy sa krásne vyvíjajú, dieťa sa intenzívne pohybuje. Druho- a viacrodičky už dokážu cítiť jeho pohyby. Rastie obočie a mihalnice; vytvorili sa kĺby; začínajú sa vyvíjať kosti. Pohlavie dieťatka je už možné jasne rozoznať.
5. mesiac tehotenstva
17. týždeň tehotenstva(15.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa má asi 18 cm a meria okolo 185 gramov. Jeho kostra sa spevňuje z chrupavky na kosti. Tvár má čoraz výraznejšie črty. Dieťatko dokáže krčiť noštek, špúliť ústa a usmievať sa.Do 15 týždňov dôjde k vytvoreniu krvotvorných kmeňových buniek, ktoré sa rozmnožujú v kostnej dreni. Tu sa bude tvoriť väčšina krvných buniek. Približne v tomto časovom období medzi 14.-18. týždňom môže tehotná žena po prvý krát cítiť pohyby svojho dieťaťka . Ľudovo sa tejto udalosti hovorí „prvé pohyby“, hoci tieto „prvé“ pohyby sa skutočne prejavujú už u 6-týždňového embrya.
18. týždeň tehotenstva(16.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko meria asi 21 centimetrov. Váži okolo 230 gramov. Rado si preťahuje ruky a nohy, jeho pohyby sú citeľné. Dokáže počuť tlkot maminho srdca. Prieduškový strom už takmer celkom hotový, rozvíjajú sa pľúcne mechúriky. Od 16. týždňov dieťa na invazívne procedúry reaguje hormonálnou stresovou odozvou, ktorá vyvolá vypúšťanie noradrenalínu, alebo norepinefrínu, do krvného obehu. Ochranná biela látka(vernix caseosa) teraz pokrýva celý plod. To ochraňuje pokožku pred dráždivými vplyvmi amniotickej tekutiny.
19. týždeň tehotenstva(17.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa meria okolo 23 cm, jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 285 gramov. Jeho zmysly (čuch, zrak, hmat, sluch a chuť) sa rozvíjajú. Dieťatko dokáže počúvať mamin hlas.
20. týždeň tehotenstva(18.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko dosahuje veľkosť banánu, čo je asi 25,5 centimetrov. Váži okolo 340 g. Rastú mu prvé vlásky a začínajú sa vyvíjať zuby. Dieťa reaguje na zvuky mimo maternice.
6. mesiac tehotenstva
21. týždeň tehotenstva(19.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko výrazne rastie; má už okolo 26,5 cm a 360 – 380 g. Zväčšuje sa mu svalová hmota, zatiaľ však ešte podkožný tuk nemá. Zlepšuje sa jeho koordinácia pohybov. Dokáže sa odraziť od steny maternice.
22. týždeň tehotenstva(20.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko dosahuje veľkosť špagetovej tekvice, čo je okolo 27 – 28 cm. Váži približne 380 – 400 g. Jeho mozog rýchlo rastie. Dieťa menej spí a viac sa hýbe. Vytvárajú sa jeho potné žľazy a očné dúhovky sa sfarbujú. Od 20.týždňov cochlea, čiže slimák,čo je orgánom sluchu, dosiahne veľkosť dospelého jedinca v plne vyvinutom vnútornom uchu. Odteraz bude plod reagovať na čo raz väčší rozsah zvukov. Taktiež sú už prítomné všetky kožné vrstvy ako aj štruktúry vrátane vlasových folikulov a žliaz a na hlávke začínajú rásť jemné vlásky. Môžeme povedať, že už vyzerá ako miniatúrny novorodenec.
23. týždeň tehotenstva(21.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa meria 30 centimetrov a váži okolo 450 g. Od 21.- 22. týždňa nadobúdajź pľúca čiastočnú schopnosť dýchať vzduch. Toto obdobie sa už pokladá za vek životaschopnosti, pretože pre niektoré plody sa prežitie mimo maternicu stáva už možným. Jeho sluch je čoraz rozvinutejší; zvuky mimo maternice, ktoré teraz dieťatko počúva, dokáže neskôr po narodení rozpoznať. Hmat sa tiež rýchlo vyvíja. Dieťa si hladká tvár a hrá sa s pupočnou šnúrou.
24. týždeň tehotenstva(22.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa má veľkosť kukurice, čo je asi 30 centimetrov. Váži približne 500 gramov. Je ešte chudé, lebo v jeho tele sa zatiaľ nevytvára tuk. Striedajú sa uňho obdobia aktivity a obdobia pokoja (spánku). Dieťatko je plne vyvinuté, vyvíja sa už len mozog a pľúca.
7. mesiac tehotenstva
25. týždeň tehotenstva(23.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko meria asi 35 centimetrov a váži okolo 600 – 750 gramov. Pod jeho vrásčitou kožou sa začína vytvárať podkožný tuk. Začínajú mu rásť vlasy.
26. týždeň tehotenstva(24.týždeň veku dieťaťa)
Bábätko má 35 centimetrov a okolo 750 g. Konečne dokáže otvoriť oči.
27. týždeň tehotenstva(25.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa meria okolo 36 centimetrov. Jeho hmotnosť už dosahuje 800 gramov. Dieťatko začína mať svoj spánkový a bdelý režim; mozog je veľmi aktívny. Pľúca ešte nie sú plne vyvinuté ale aj po predčasnom pôrode by s lekárskou pomocou dokázali fungovať.
28. týždeň tehotenstva(26.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa meria asi 37 centimetrov (asi ako hlava karfiolu), váži okolo 1000 gramov. Dieťa rozlišuje chute a reaguje podobne ako donosené dieťa. Dokáže žmurkať, vyvíja sa obočie a mihalnice. Dieťa reaguje na hluk a vníma svetlo zvonka.
8. mesiac tehotenstva
29. týždeň tehotenstva(27.týždeň veku dieťaťa)
Bábätko meria už okolo 38 centimetrov; váži asi 1000 gramov. Svaly a pľúca sa pripravujú na život mimo maternice. Mama dokáže jasne rozoznať, kde má hlavičku, kde zadoček a nožičky.
30. týždeň tehotenstva(28.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa má asi 39 centimetrov a 1300 gramov. V tomto týždni sa už môže otočiť hlavičkou dole. Maternica mu začína byť malá, nožičky a ruky má prekrížené. Vývoj nechtov na nohách je ukončený.
31. týždeň tehotenstva(29.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko meria 40 centimetrov. Jeho hmotnosť stúpa na 1400 gramov. Tuk obaľuje jeho rúčky a nohy. Pľúca a mozog sa stále rozvíjajú. Jeho kosti sa spevňujú. Ukladá sa mu vápnik, fosfor a železo.
32. týždeň tehotenstva(30.týždeň veku dieťaťa)
Bábätko má asi 41 centimetrov a 1700 gramov. Má podobu ako pri pôrode, ešte sa však musí zaobliť; už je väčšinou obrátené dole hlavou. Dieťa začína výrazne naberať na váhe; tento proces bude pokračovať až do narodenia. Pľúca pomaly dokončujú svoj vývin.
9. mesiac tehotenstva
33. týždeň tehotenstva(31.týždeň veku dieťaťa)
Dieťatko má asi veľkosť ananásu, čo je okolo 41 – 42 centimetrov. Váži asi 1800 gramov. Mozog sa prudko vyvíja, hlavička je pokrytá vláskami. Jeho kopanie môže mama cítiť takmer až na bránici.
34. týždeň tehotenstva(32.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa meria okolo 43 centimetrov, váži asi 2000 gramov. Vďaka podkožnému tuku sa koža vyrovnáva. Vrstva hustého mazu na povrchu chráni jeho kožu zvonka. Plod sa už otáča menej, pretože už nemá dostatok miesta. Pľúca sú už dobre vyvinuté.
35. týždeň tehotenstva(33.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa ďalej priberá, má okolo 2500 gramov. Jeho dĺžka je približne 45 centimetrov. Obličky a pečeň sú plne vyvinuté; hlavička nadobúda konečnú veľkosť.
36. týždeň tehotenstva(34.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa meria asi 48 centimetrov, váži okolo 2700 gramov. Vypĺňa celý priestor maternice; vlasy môžu byť dlhé až 5 cm. Hlavička by už mala klesnúť k lonovej kosti.
10. mesiac tehotenstva
37. týždeň tehotenstva(35.týždeň veku dieťaťa)
Bábätko má okolo 49 cm; jeho hmotnosť stúpla asi na 3000 g. Dieťa už len rastie a dozrieva mu mozog.
38. týždeň tehotenstva(36.týždeň veku dieťaťa)
Dieťa dosahuje 50 centimetrov; váži okolo 3300 g. Jeho fyzický vývin je plne dokončený; dieťatko naberá na váhe, aby dokázalo po narodení regulovať teplotu. Hovoríme o donosenom plode.
39-40. týždeň tehotenstva
Dieťatko meria 50 až 51 centimetrov, jeho váha sa pohybuje okolo 3000 – 3500 gramov.
Zdroje:
The endowment for human development