Čo ti môže pomôcť pri komunikácií s rodičmi

Prvá rada je, že nadšenie asi zo strany rodičov čakať nemôžeš.. takže nepríjemným emóciám v rámci toho rozhovoru sa zrejme nevyhneš. Hoci by však rodičia zareagovali aj veľmi zle, maj na pamäti, že človek inak (zvyčajne radikálnejšie) zmýšľa, keď je zahltený šokujúcimi informáciami a inak, keď má čas v pokoji si všetko premyslieť, takže možno už po pár hodinách sa na celú situáciu budú pozerať inak. Neeboj sa, ak budú v prvej chvíli naštvaní alebo nebudú ochotní pomôcť vám – vôbec to nemusí byť definitívne.

Bolo by fajn mať už dopredu v rámci možností premyslené, ako si chceš teraz zariadiť život – a keď vašim povieš o tehotenstve, oboznámiť ich s tým, na čo si doteraz prišla. Teda ako sa budete s priateľom o bábätko starať, kto Ti okrem rodičov môže pomôcť,  alebo napr. že si sa radila s jednou online poradňou, a že už máš zistené, aké dávky budeš dostávať od štátu, keď sa dieťatko narodí atď. Rodičov to okrem ukľudnenia môže utvrdiť v tom, že situáciu, ktorá nastala, budeš vedieť zvládnuť.

Prakticky akékoľvek plány, ktoré máš so svojou budúcnosťou, si skôr či neskôr budeš môcť naplniť, len teraz budú musieť nejaký čas počkať. Rodičia asi budú mať obavy, či dokončíš školu a pod. Môžeš im teda povedať o individuálnom študijnom pláne a ďalších možnostiach.

Vyjadrite spolu s priateľom, že vás mrzí, že ste rodičov zaskočili takouto situáciou. Vyhnite sa tomu, aby došlo k nejakému vzájomnému obviňovaniu – kto sa mal ako správať, kto mal koho čo naučiť, vychovať… Zároveň ich poproste o pomoc a oporu, pre seba, ale aj pre dieťa – ono je teraz to najbezbrannejšie a zároveň nie je nijako na vine. Preto môžeš záujem rodičov upriamiť naň – ak by sa hnevali na Teba s priateľom, nemajú sa prečo hnevať na dieťa a mali by mu pomôcť – veď je to ich vnúča.

Ak by rodičia boli nahnevaní, nedajte sa s priateľom vyprovokovať k tomu, aby ste stratili chladnú hlavu, oslovujte rodičov úctivo, nezvyšujte hlas, ak by to aj oni robili, nehádajte sa, nedávajte im výčitky.

Skús počas rozhovoru obrátiť pozornosť rodičov na samotné dieťa a ich rolu v jeho živote. Priznaj, že si uvedomuješ, že si si to nenačasovala najlepšie a že Ty aj dieťa budete potrebovať aj ich pomoc.. Hlavne sa nedať znechutiť, ak odpovede rodičov budú na začiatku odmietavé. V duchu budú nad tým rozmýšľať, to sa spoľahni.

Neodkladaj tento rozhovor zbytočne dlho – stres, ktorý máš teraz, je s najväčšou pravdepodobnosťou väčší než ten, čo bude po rozhovore s rodičmi – tak aby si neškodila sebe ani dieťaťu. A možno sa obávaš do veľkej miery zbytočne – stále je šanca, že Ťa reakcia rodičov prekvapí v tom dobrom zmysle..